Microsoft korsan yazilimi takip etmeyi planliyor


Bilgisayar yazilimlarinin son kullanici tarafindan yaygin olarak kullanilmaya baslamasindan itibaren ortaya çikan korsan yazilim sorununa henüz kesin bir çare bulunmus degil. Gelistiriciler kendi açilarindan tedbirler gelistiriyor. Microsoft ise bu konuda önemli bir adim atiyor.
 
Firmanin, Hizmetler kullanici lisans sözlesmesinde yapilan bazi güncellemeler ile bilgisayarlarda çalisan korsan yazilimi denetlemeyi ve gerekirse bunlari engellemeyi amaçladigi ortaya çikti. 
 
Baslangiçta Microsoft'un Windows 10 üzerinde çalisan tüm korsan içerigi tespit edebilecegi sanilmis ve gelisme büyük yanki uyandirmisti. Ancak bu sözlesmenin sadece Xbox Live ve Windows magazasini kapsadigi, Windows 10 isletim sistemini kapsayan sözlesmede ise böyle bir güncellemenin olmadigi anlasildi.
 
Microsoft simdilik bu iki platformda yazilim korsanligini tespit etmeyi amaçliyor. Ancak bu sistem nasil isleyecek belli degil zira sözlesmede onaylanmamis donanim çevrebirimlerinin de engellenmesi yer aliyor. Bu bakimdan Microsoft'un ilerleyen günlerde daha detayli açiklama yapmasi bekleniyor.