Hawking'i konusturan yazilim bedava oldu


Intel, motor nöron hastasi Hawking'in kendisini ifade etmek için kullandigi '' isimli a açik erisim baslatti. Amaç, engellilere kolaylik saglamak ve yazilima eklenti yapacaklarin önünü açabilmek...

Teknoloji firmasi Intel ünlü fizikçi Stephen Hawking'in kullandigi ACATisimli ina internete üzerinden  erisim saglama karari aldi.Motor norön hastasi Hawking'in kendisini ifade edebilmek için kullandigi program için sunulan ücretsiz yazilim lisansi sayesinde kodgelistiriciler yazilima yeni ara yüzler ve algilayicilar eklenebilecek. Sirket yetkilileri, ACAT'in açik erisiminin birçok engellinin yasam kosullarini degistirebilecegini belirtiyor. Intel'in bas mühendislerinden Lama Nachman, "farkli sensörler gelistirmeye çalisiyoruz ve gelistirdigimiz sensörleri hastalarimizin deneyimine sunuyoruz" sözleriyle 'in daha da gelisecegini belirtiyor.

21 yasinda konusamamaya basladi

1960'larin basinda 21 yasindayken tedavisi olmayan motor nöron hastaligina yakalanan Hawking, konusma yetisini kaybetti ve tekerlekli sandalyeyle yasamaya basladi. Sinir sistemini felç eden bu  beynin zihinsel faaliyetlerine zarar vermedigi için Hawking, akademik çalismalarina devam edebiliyor. Bu yazilim Hawking'in medya karsisinda fizik teorilerini anlatabilmesini sagliyor. Tabiki yazilimi kullanabilmek için Intel'in gelistirdigi bazi ekipmanlar da gerekli.

Yüzündeki kaslarla harfleri seçebiliyor

Hawking, simdilik sadece windows üzeriden çalisabilen ACAT isimli yazilimda kayitli olan metinleri, yanagindaki birkaç kasi kullanarak seçebiliyor. Hawking gözlügünde bulunan kizilötesi sensör ve tekerlekli sandalyesindeki tablet sayesinde söylemek istedigi kelimelerin harflerini seçiyor. Yazilim Hawking'in söylemek istedigi kelimeleri tahmin ederek cümlelerin daha hizli kurulmasini sagliyor.