Windows 10 Kisayollari


Windows 10’un tanitilmasi ile beraber birçok kisi bu isletim sistemini bilgisayarlarina kurdu. Bizlerde temiz kurulumu nasil yapabileceginizi size çektigimiz videoda göstermeye çalistik. Bu videomuzda ise Windows 10 içerisinde yer alan kisayollari kullanmayi ve kendi istediginiz kisayollari olusturmayi gösterecegiz. Ayrica yine üçüncü parti uygulamalar ile birlikte kendi istediginiz kisayollari da kullanabileceksiniz.
 
Windows 10 ile beraber artik pencerelerin ekran üzerinde kapladigi alanlara kolaylikla müdahale yapabilecek ve bunlari siralayabileceksiniz. 
 
Windows + Sol Ok tusu: Görüntülediginiz pencere ekranin sol tarafina çekilecek.
 
Windows + Sag Ok Tusu: Pencereyi sag tarafa dogru çekecek.
 
 
 
Windows + Yukari Ok Tusu: Bulundugunuz pencereyi ekranin üst tarafina dogru küçültür. Ayni zamanda iki kere bastiginiz zaman ise tam ekran yapar.
 
Windows + Asagi Tusu: Pencereyi asagi dogru küçültür. Iki kere basildiginda ise simge durumuna iner.
 
 
 
Windows + Tab: Aktif olan pencereleri ekranin ortasinda kutucuklar içerisinde listeler ve bunlarin arasinda geçis yapmanizi saglar. Bu tus birlesimi ile ayrica isterseniz diger sanal sayfalara da geçis yapabilirsiniz. Mouse’unuzu kullanarak diger sanal sayfalara geçis yapabilirsiniz. 
 
 Alt + Tab: Açik olan pencereler arasinda geçis yapmanizi saglar. Alt tusu basili iken Tab ile açik olan uygulama veya sayfalar arasinda geçis saglayabilirsiniz. 
 
Windows + Ctrl + D: Yeni bir sanal masaüstü sayfasi olusturmanizi saglar.
 
Windows + Ctrl +F4: Bulundugunuz sanal sayfayi kapatmaniza yarar. 
 
Windows + Ctrl + Sol – Sag Ok Tuslari: Olusturmus oldugunuz sanal sayfalar arasinda geçis yapmanizi saglar. 
 
 
 
Windows + Q: Windows 10 ile beraber gelen arama ekranina kolay bir sekilde ulasmanizi saglar.  Bu arama ekranini Taskbar üzerinden kaldirip sadece kisayol ile kullanmak da isterseniz, üzerine gelip sag tiklayip Ara’ya basip, gizleye tiklamaniz yeterli.
 
Windows + A: Windows 10 ile beraber gelen Hizli Islem Merkezi’ni aktif hale getirir
 
Windows + E: Windows Explorer’i yani Dosya Gezginini açar.
 
Windows + R: Çalistir komutunu aktif hale getirir. 
 
Windows + T: Taskbar üzerinde açik olan uygulamalara önizlenim yapmanizi saglar.
 
Windows + (+/-) : Bulundugunuz pencere üzerinde büyüteci aktif hale getirir.
 
Windows + I: Windows 10 içerisindeki ayarlar bölümünü açar.
 
Windows + P: Çift monitör kullanma ayarlarini belirler.
 
Windows + D: Masaüstüne hizli bir geçis yapmanizi saglar.
 
Windows + H: Ekran görüntünüzü diger uygulamalar ile paylasmanizi saglar.
 
Windows + K: Diger kablosuz cihazlara baglanmanizi saglar. Bu sekilde kablosuz olarak örnegin televizyonunuza görüntü aktarabilirsiniz. 
 
Windows + L: Windows’unuzu Ekran koruyucu moduna alip sifre korumasi ile giris yapmanizi saglar.
 
Windows + X: Denetim Masasi gibi birçok ayara kisa yoldan ulasmanizi saglayan menüyü açar.
 
Windows + M: Tüm açik olan pencereleri küçültür. Windows + Shift + M tusuna bastiginiz an ise pencereler eski boyutuna geri döner.
 
Shift + Delete: Silmek istediginiz dosyalari çöp kutusuna göndermeden direk olarak silmenizi saglar.
 
Evet, önemli tus kombinasyonlari bunlar. Bu kisayollar ile Windows ortaminda çalismak artik sizler için daha rahat olacak. Bunlar haricinde kendi kisayollarinizi da olusturabilirsiniz? Örnegin Whatsapp’i kisayol kullanarak hemen bilgisayarinizda kullanmaya baslamak mümkün?
 
 
 
Ilk olarak masaüstünde sag tiklayalim. Yeni seçeneginden kisayol olustura basalim. Asagidaki kutucuga tam olarak http://web.whatsapp.com yazip ilerleyelim. Kisayolumuza Whatsapp adini verelim. Simdi Google’a gelip görsel aramalarindan Whatsapp ico yazalim. Çikan ikonu bilgisayarimiza kaydedelim. Whatsapp kisayolunun üzerine gelip sag tiklayalim ve özellikleri seçelim. Buradan Simge Degistire basalim. Arama bölümünden kaydettigimiz Whatsapp ikonunu bulup seçelim. Evet, artik kisayolumuz whatsapp uygulamasi gibi bir ikona sahip olacak. Ikonlari degistirmek için uzantilarinin “ico” olmasina mutlaka dikkat edin. Iconarchive.com adresinden ikon arama yapabilirsiniz. 
 
Simdi bir kisayol atayalim. Sag tiklayip özelliklere gelelim. Web Belgesi altinda Kisayol tusuna istedigimiz bir kisayolu atayalim.  Örnegin Ctrl + Alt + W seklinde bir atama yapalim. Uygula seçenegine bastigimiz zaman artik Windows ortaminda bu kisayol her zaman whatsapp web sayfasini açar. Kisayol olustur seçeneginden arzu ederseniz cihazinizda yüklü olan uygulamalara da kisayol atayabilir ve bunlara hotkey yani tus kombinasyonlari verebilirsiniz. 
 
Peki, birazda kodlama ile uygulama kisayollari olusturmaya ne dersiniz? AutoHotKey bu konuda bize yardimci olacak. Bu program açik kaynak kodlu ve ilgili scriptlerin yazilmasi ile belirli görevleri yerine getiren bir uygulama. Genel olarak ileri seviyede kullanicilar için ancak biz burada sadece iki kodu devreye alacagiz. 
 
Simdi öncelikle Masaüstüne gelip sag tiklayin. Çikan ekrandan Yeni seçenegine basin. Daha sonra AutoHotKey Scripti seçin. Notepad açilacak ve ilk scriptimizi girmemize yardim edecek. Simdi örnegin bir uygulama açmak istiyoruz. 
 
Ilk Komutumuzu yazalim : 
 
^j::
Run "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" 
Return
 
 
 
Satirdaki “^” düzeltme isareti. Ctrl Tusu anlamina denk geliyor. “J” ise klavye üzerindeki J harfi. “::” isaretleri ise kisayol komutunun bittigi yeri gösteriyor. Bundan sonra ise üst satirda belirledigimiz Ctrl + J ile çalistirilmak istenen uygulama kismi geliyor. Run yani çalistir komutu ile baslayan bu kisima direk olarak Chrome uygulamasinin kisayolunu yaziyoruz. Not olarak uygulamalarin kisayollarini ekranda gördügünüz gibi kolaylikla bulabilirsiniz.  Return ise komutun bittigi yeri gösterir. Simdi komutu kaydedelim.  Bundan sonra masaüstüne attigimiz scripti çalistiralim. Artik script hazir. Ctrl + J kombinasyonuna bastigimiz zaman Google Chrome’un açildigini görebiliriz.